Yenilenen Lexus RX Türkiye yollarına çıktı

Yenilenen Lexus RX Türkiye yollarına çıktı

ABONE OL
18/03/2023 00:24
Yenilenen Lexus RX Türkiye yollarına çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Premium araba üreticisi Lexus‘un Türkiye‘de satışa sunulan 5. kuşak RX model ailesinin en güçlü üyesi RX 500h ile Urla ve Alaçatı yollarında buluştuk.

Kalabalık bir takım tarafından itinayla hazırlanmış ve şahsa özel ayrıcalıklar ve ayrıntılar ile süslenen başarılı Türkiye lansmanıyla birlikte Lexus‘un E-SUV premium segmentindeki modeli, RX 350h tam hibrit, RX 450h+ plug-in hibrit ve RX 500h performans hibrit olmak üzere üç farklı hibrit seçeneğiyle Lexus showroomlarındaki yerini aldı. Model ailesinin başlangıç fiyatı 3 milyon 991 bin 500 TL olarak açıklandı.

Açıklanan listeye nazaran RX 350h Executive 3 milyon 991 bin 500 TL, RX 350h Exclusive 4 milyon 316 bin 500 TL, RX 450h+ Executive 4 milyon 616 bin 500 TL, RX 450h+ Exclusive 4 milyon 941 bin 500 TL ve RX 500h F Sport 4 milyon 789 bin 500 TL fiyat etiketine sahip.

1998 yılında, dünyanın birinci lüks SUV modeli olarak tanıtılan RX, beşinci kuşağıyla birlikte tasarım ve teknolojide kıymetli bir değişim geçirmiş ve bu sayede daha geniş bir müşteri kitlesini hedefliyor. 2005 yılında RX 400h ile dünyanın birinci premium hibrit modeli olan RX, her geçen kuşakta yenilikçi karakterini daha da ileriye taşırken, yenilenen model selefine nazaran artan dingil aralığı ve uzunluğun yanında, alçalan gövdesiyle daha dinamik bir duruş sergiliyor.

Yeni RX’in basın lansmanında Lexus markası ve premium pazar hakkında değerlendirmeler yapan İdare Konseyi Lideri ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “Lexus kısa vakitte premium segmentte farklı bir yer edinerek birinci lansmanı gerçekleştirdiğimiz gün söz ettiğimiz üzere ‘lüksün yeni tanımını’ yapmayı başardı. Bu tezimizi premium segmente örnek olan hizmetlerin yanı sıra, her geçen gün genişleyen ve güç kazanan bir eser gamıyla destekledik. Geçtiğimiz yıl premium segment yüzde 13 büyürken; biz Lexus olarak otomotiv bölümünün tamamında yaşanan tedarik meselelerine rağmen, satışlarımızı yüzde 47 artırarak emin adımlarla büyümeyi sürdürdük” diye konuştu.

Lexus İdare Konseyi Lideri ve CEO Ali Haydar Bozkurt

Lexus markasının en değerli modellerinden biri olan RX’i Türkiye’de satışa sunmaktan büyük bir heyecan duyduklarını lisana getiren İdare Konseyi Lideri ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “Lüks SUV segmentinin yaratıcısı olan RX, her jenerasyonunda teknoloji, lüks ve konfor konusunda öncü olarak gösterilen bir model. Bu savını beşinci kuşağında daha da ileriye taşıyor. Yeni RX, tam hibrit, plug-in hibrit ve birinci defa performans hibrit olmak üzere daha çeşitlendirilmiş üç farklı versiyonla satışa sunuluyor. Bu, mevcut müşterilerin yanı sıra daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmamızı sağlayacak. Öbür taraftan bu çeşitlendirilmiş eser gamı, farklı müşteri beklentilerine hitap edecek.” diye konuştu.

“Yeni RX için fiyat sabitleme garantisi veriyoruz”

Yeni RX SUV modelinin 2023 yılı satış adetlerinden de kelam eden Bozkurt, “Yeni RX ile ilgili bu yılki maksadımızı, bulunurluk çerçevesinde 335 adet olarak belirledik. Bu aracın potansiyelinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz ve ön taleplerdeki yoğunluk da bunu gösteriyor. Bununla birlikte tüm dalı etkileyen tedarik meseleleriyle yaşanan kaygıları azaltmak ismine, birinci 170 adet için fiyat sabitleme garantisi vereceğiz. RX’i satın almak için mukavele imzalayan müşterilerimiz, şimdi tedarik evresinde olan araca gelebilecek olan hiçbir artırımdan etkilenmeyecek. Bunun, otomotiv dalının birden fazla bilinmezle uğraş ettiği bir periyotta öbür Lexus hizmetlerimiz üzere müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz” dedi.

“Lexus eser atağımız yeni RX ile devam ediyor”

Lexus NX ile başlayan ve RX ile devam eden eser atağına değinen İdare Konseyi Lideri ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “Premium segmentte büyük kıymet arz eden RX modelinin bizi heyecanlandıran bir diğer yanı ise, markamızın bu yılki model atağının devamını temsil etmesi olacak. Artık satışa sunduğumuz RX SUV modelinin yanı sıra ikisi elektrikli olmak üzere üç modelin daha lansmanını gerçekleştireceğiz. Haziran-Temmuz aylarında UX KONUT ile RZ tam elektrikli SUV modellerini; sonbahar aylarında ise sınıfında bir birinci olacak LM VIP minivan modelini sunmak üzere hazırlıklar yapıyoruz. Yeni gelecek modellerle birlikte daha evvel yer almadığımız segmentlerdeki boşlukları doldurarak premium segmentteki penetrasyonumuzu artıracağız. Kelamını ettiğimiz atak planı çerçevesinde bu yıl için 450 adet, önümüzdeki yıl için en az 1000 adet ile amaçlarımızı ulaşmayı planlıyoruz. Sonraki yıllar ise daha güçlü ve geniş eser gamıyla bu sayı adım adım daha da üstlere çıkacak. 2023, çokça Lexus konuşacağımız bir yıl olacak” diye konuştu.

Lexus bayi ağı genişliyor

Ürün yelpazesinin yanı sıra atak planının değerli bir kısmının bayi yapılanması olduğunu belirten Bozkurt, “Markanın tanınırlığı üzerine çok emek harcadık ve bilinirliği kıymetli bir düzeye getirdik. Artış gösteren satış maksatlarıyla mevcut showroomlarımıza yeni bayilikler katılıyor. Bu plan çerçevesine mevcut İstanbul ve Ankara showroomlarımızı artık biz değil, bayilerimiz yönetecek. Buna ek olarak bu yıl içerisinde Bursa ve İzmir bayiliklerimiz devreye girecek. 2023 yılında ise Adana ve Antalya bayiliklerimiz açılacak. Böylelikle ikinci beş yıllık plan kapsamında büyüme planlarıyla paralel olarak bayi adedimizi 6’ya çıkarmış olacağız” dedi.

Üç farklı RX versiyonuyla çeşitlendirilmiş eser gamı

Yeni Lexus RX, E SUV premium segmentinde tüm müşteri beklentilerine hitap edecek formda tam hibrit RX 350h, plug-in hibrit RX 450h+ ve performans hibriti RX 500h modellerinden oluşan üç farklı seçenekle sunuluyor.

Tam hibrit RX 350h

Oldukça kapsamlı bir eser yelpazesine sahip RX ailesi, yüksek verimlilik sunan tam hibrit RX 350h ile başlıyor. Dördüncü jenerasyon kendi kendini şarj eden hibrit sistemin geliştirilmiş verimliliğine ve akıcı sürüşüne sahip RX 350h, 2.5 litre hibrit motorla donatıldı. 250 HP güç sahip RX 350h, 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniyede gerçekleştiriyor. Ortalama tüketimi 6.3-6.6 lt/100 km olan RX 350h modelinin ortalama emisyon bedeli ise yalnızca 142-149 g/km olarak ölçüldü. RX 350h, daha küçük hacme sahip rakiplerine karşı güçlü bir alternatif olarak dikkat çekerken, konfor ve verimliliğe ehemmiyet veren kullanıcılar için ülkü seçenek olarak öne çıkıyor.

Şarj edilebilir hibrit RX 450h+

RX eser gamının ikinci seçeneği modele plug-in özelliğini getiren RX 450h+ oldu. 2.5 litrelik dört silindirli motor, 18.1 şarj edilebilir bir lityum iyon batarya ile kombine ediliyor. Ek olarak art elektrikli motor ile birlikte Lexus E-Four dört çeker sürüşe sahip.

Günümüzün büyük SUV tercih eden müşterileri için ülkü bir kombinasyon olan RX 450h+ plug-in hibrit, etkileyici verimliliği ve yüksek performansıyla da öne çıkıyor. RX 450h+ plug-in hibrit, 24 g/km CO2 emisyonu, 1.1 lt/100 km yakıt tüketimi ve 69 km’ye kadar ortalama elektrikli menzil ile öne çıkıyor. Hibrit motorun 309 HP’lik gücü, RX’in 0-100 km/s sürate 6.5 saniyede ulaşarak performansın epeyce savlı olmasını sağlıyor. Ayrıyeten tam elektrikli sürüş ile 130 km/s sürate kadar çıkabiliyor. RX 450h+, 6.6 kw/h şarj aygıtı ile donatıldı ve 230 V/32 A kontakla bataryanın tamamı yaklaşık 2.5 saatte şarj edilebiliyor. Ayrıyeten RX 450h+ modelinde şoför, batarya tasarruf modunu seçerek akaryakıtlı motorun bir jeneratör üzere hibrit sistemin bataryasını yüzde 80 oranında şarj etmesini sağlayabiliyor. Böylelikle şoför, sıfır emisyonlu sürüş için evvelden hazırlık yaparak, egzoz salımının kritik olacağı kent içi sürüşlerde yahut otopark/garaj üzere kapalı alanlarda elektrik gücüyle yol alabiliyor.

Performans odaklı hibrit: Lexus RX 500h

Lexus, RX 500h modeliyle birlikte hibrit teknolojisini daha evvel olmadığı farklı bir noktaya taşıyor. Hibrit araçların yüksek verimliliğini öne çıkaran Lexus, RX 500h ile üst seviye performans arayan kullanıcılara özel bir araç geliştirdi.

Yeni bir hibrit mimarisini kullanan araç, turbo beslemeli 2.4 litre akaryakıtlı motoru, 6 ileri otomatik şanzıman, ön elektrik motoru, hibrit batarya ve 76 kW’lık art e-aks ile birleştiriyor. Toplamda 371 HP güç ve 550 Nm tork üreten RX 500h, 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 6.2 saniyede tamamlıyor. RX 500h üstün yakıt iktisadıyla WLTP birleşik ölçümlerinde 8.0-8.3 lt/100 km tüketim pahası elde ediyor.

RX 500h, Lexus’un yeni DIRECT4 akıllı elektronik denetim sistemini kullanan birinci RX oldu. DIRECT4, optimum yol tutuşu sağlamak ve dengeyi korumak için ön ve art tahrik torkunu dört tekerleğe anında ve meselesiz bir formda dağıtıyor. Art tekerleklerin tahriki, başka bir elektrik motoru ve invertör ile art eAks tarafından sağlanıyor. Daha uygun gövde denetimi ve yol ile direksiyon ortasındaki daha fazla his ile ödüllendirici bir sürüş tecrübesi sunarken, birebir vakitte yüksek konfora sahip bir sürüş sağlıyor.

Tasarımda yeni bir sayfa açıyor

Yeni Lexus RX’in dış tasarımı, yeni modelin dinamik sürüş tecrübesini yansıtacak stile sahip olarak şekillendirildi. Yeni kuşak NX ile başlayan yeni tasarım lisanını evrimleştirerek RX modeline adapte eden Lexus, birinci bakışta RX olduğunu muhakkak eden kendine mahsus tasarım lisanını de kullanarak evvelki jenerasyona ilişkin ayrıntıları devam ettirdi.

Güçlü dizaynıyla performans potansiyelini yansıtan yeni jenerasyon RX, Lexus’un imzası haline gelen ‘spindle ön panjur’ dizaynını, ‘spindle gövde’ dizaynına dönüştürdü. Gövdeye kesintisiz bir biçimde konumlandırılan ön panjur, daha ince farlarla birlikte aracın güçlü görünümünün altını çiziyor. 15 mm artırılan ön iz açıklığı ile birlikte aracın daha alçak yük merkezi ve yere sağlam basan sürüş dinamikleri vurgulanıyor.

Yandan bakıldığında kaputun önünden başlayan akıcı çizgiler, art camda alçalarak devam ediyor. A sütunu daha öne taşınan ve aks aralığı 60 mm artırılan yeni RX, eğimli kapı panelleri, art spoyleri ve 21 inç jantlarıyla daha güçlü bir görünüme sahip oldu. RX modelinin karakteristik bir özelliği olan siyah art sütun ise, daha güçlü üç boyutlu dizaynla “yüzer tavan” tesirini artırıyor. Daha kısa art çıkıntılar, 45 mm artan iz açıklığı ve aracın tüm genişliğini kullanan şerit ışıklandırmayla aracın yere sağlam basan görünümünü destekliyor. Artta LEXUS isminin altında yer alan şerit farlar ise, L formundaki ışıklandırmayla dikkat çekiyor.

Tazuna kokpit

RX’in iç tasarımı sade bir lüksü yansıtarak çağdaş ve çağdaş bir görünüm sunuyor. Lexus’un kabini birinci andan itibaren ferahlık, zariflik ve konfor hissini yansıtmaya başlıyor. Kabinde Lexus Takumi Ustaları’nın el personelliği, kendisini tüm ayrıntılarda göstermeye devam ediyor. Lexus Takumi Ustaları, kapının açılma-kapanma hissine ve sesine kadar tüm ayrıntıları yakından inceleyerek kusursuz bir kabine imza attılar.

Sadelik teması, Lexus’un Tazuna konseptini kusursuz bir formda tamamlıyor. Bu konseptle birlikte tüm denetimler ve bilgi kaynakları, şoförün, büsbütün sürüşe odaklanması sağlayacak biçimde konumlandırılıyor. Şoförün arabayla daha sezgisel bir temas kurulması sağlanıyor.

Yeni RX ileri düzey irtibat özellikleriyle birlikte daha süratli ve daha kullanışlı multimedya teknolojisiyle de dikkat çekiyor. Akıllı telefonun kolaylıkla entegre edilebildiği RX modelinde, sınıfının en büyük ekranlarından biri olacak halde 14 inç dokunmatik ekran yüksek çözünürlüklü grafikleriyle her kuralda en düzgün görüşü sağlıyor.

Yeni RX modelinde standart olarak üst seviye ses ve tonlara sahip yüksek kaliteli 12 hoparlörlü Premium ses sistemi yer alıyor. Bununla birlikte RX kullanıcıları, modele özel olarak yapılmış yeni 21 hoparlörlü Mark Levinson Premium Surround Sound ses sistemini de tercih edebiliyorlar. Daha yüksek donanım düzeylerinde yer alan ve özel ses uzmanları tarafından geliştirilen sistem, aracın kabin mimarisine nazaran optimize edilerek konumlandırıldı. Bagaj kısmına yerleştirilen 22 santimetrelik subwoofer konser salonu tecrübesini daha ileriye taşıyarak özgün müziğin zenginliğini kabinde yaşatıyor.

Dinamik sürüşe sahip pratik bir SUV

Yeni Lexus RX her şartta dinamik bir sürüş sunarken pratiklikten ödün vermiyor. GA-K platformu üzerine yapılan RX, bu alt yapının tüm avantajlarından yararlanıyor. Evvelki modele nazaran 15 mm daha alçak tartı merkezine sahip RX, 2,850 mm ile 60 mm daha uzun aks aralığı; önde 15, geride 45 mm ile daha geniş iz açıklığıyla dikkat çekiyor. Pratikliği artırılan RX’in uzunluğu 4,890 mm ile evvelki jenerasyonla tıpkı olarak tasarlandı. Ayrıyeten evvelki kuşak ile birebir yüksekliği bulunan RX’in 25 mm daha fazla genişliği bulunuyor.

Akıllı yerleşim ve tasarım sayesinde, art koltuktaki yolcular için daha fazla diz arası sağlanıyor. Ayrıyeten daha geniş görüş açısıyla hem aracın yanı hem de önü daha düzgün görülebiliyor. Koltuklardaki daha alçak oturma noktasıyla araca binmek ve araçtan inmek kolaylaştırıldı. 612 litrelik bagaj alanına sahip RX, daha ince bagaj kapağı, daha dik art süspansiyon tasarımı ve daha alçak bagaj eşiğiyle daha fazla pratiklik sağlıyor.

Tercih edilen versiyona nazaran RX modellerinde yer alan 150 watt’lık art kabin alanındaki soket ise pratikliği daha da artırıyor. Bu soket ile televizyon, laptop, oyun konsolu, küçük buzdolabı, hoparlör üzere elektronik ve çeşitli beyaz eşyaları çalıştırabilmenin yanı sıra elektrikli scooter, drone ve elektrikli kaykay üzere aygıtlar da çarçabuk şarj edilebiliyor.

Lexus sürüş imzası

Yeni RX, kendine has modifikasyonlarla birlikte NX’inkine benzeri formda GA-K platformu üzerine yapıldı: Art kısım, aks aralığını artırmak üzere yine tasarlanırken daha fazla rijitlik için ek takviyelere yer verildi. Bu ekstra rijitlik, Lexus mühendislerinin süspansiyonu daha performanslı ve daha konforlu yaparak hassasiyetle ayarlamasına müsaade verdi. Bu sayede sıra dışı bir sürüş tecrübesi sunmayı amaçlayan Lexus Sürüş İmzası daha da ileriye taşındı.

Performansta kıymetli bir artış sağlayan RX’in yeni çok irtibatlı art süspansiyonu, üstün yanal istikrar ve gövde denetimi getiriyor. Yeni RX modelinde versiyona nazaran Adaptif Değişken Süspansiyon (AVS) standart olarak yer alıyor. Adaptif Değişken Süspansiyon, süratli yansılarla bağımsız olarak her bir tekerlekteki sönümlemeyi denetim ederek, bozuk yerlerde dahi konforlu bir sürüş sağlarken virajlarda da aracın daha istikrarlı olmasını sağlıyor.

Sürücü adaptif süspansiyon ile iki farklı sönümleme tercih edebiliyor. Olağan mod, direksiyon reaksiyonu ile sürüş konforu ortasında bir istikrar sağlarken “Sport” modu daha sert sönümleme gücüyle daha sportif bir sürüşe öncelik veriyor.

Araç Frenleme Postür Denetimi ise dünyada birinci kere Lexus’ta yer alıyor. Şoföre doğrusal bir frenleme hissi veriyor ve dört tekerleğin hepsinin yolla inançlı bir formda temas etmesini sağlıyor. RX 450h+ ve RX 350h’de sunulan bu özellik, şoförün fren pedalına yaptığı baskıya ve dikey süspansiyon hareketlerine nazaran ön/arka fren kuvveti dağılımını ayarlıyor. Bu da aracın öne yığılmasını engelliyor. RX 500h’de ise, aracın postürünü denetim etmek için DIRECT4 tahrik gücü denetim sistemi kullanılıyor.

RX 500h F SPORT Performance modelinde sunulan Dinamik Art Aks Yönlendirmesi ise aracın suratına ve istikametine bağlı olarak otomatik olarak art tekerlekler için en düzgün açıyı ayarlıyor. Düşük süratlerde art lastikler, daha çevik hareketler ve daha dar dönüş çapı için ön lastiklerin aksisi istikametinde açı yapıyor. Daha yüksek süratlerde aracın istikrarını korumak ismine art tekerlekler ön aks ile tıpkı istikamette açı yapıyor. Sistem, art lastiklerin 4 dereceye kadar açı yapmasını sağlıyor.

Lexus RX varlıklı donanımlarıyla geliyor

Yeni Lexus RX, Türkiye’de RX 350h ve RX 450h+ modellerinde Executive ve Exclusive olmak üzere iki versiyon sunarken, RX 500h modeli sportifliği daha fazla vurgulayan F Sport versiyonuyla geliyor. Standart donanımlar ortasında 21 inç alaşım jantlar, ısıtmalı/havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı art koltuklar, elektrikli ayarlanabilir direksiyon, 21 inç jantlar, panoramik cam tavan, ısıtmalı direksiyon, ambiyans aydınlatma, eller özgür bagaj kapağı, 14 inç dokunmatik ekran ve dijital iç dikiz aynası üzere özellikler yer alıyor.

Bununla birlikte versiyona nazaran Adaptif Değişken Süspansiyon (AVS), Ön Cama Yansıyan Renkli Gösterge Ekranı, Mark Levinson 21 Hoparlörlü Ses Sistemi, Adaptif Uzun Huzme Far Sistemi (AHS), Panoramik Görüş Ekranı ve Otomatik Park Asistanı üzere özellikler sunuluyor.

F Sport versiyonunda ise modele özel olarak yapılan F SPORT tasarımı ön ve art tamponlar, ön panjur ve siyah fren kaliperleri yer alırken aracın kabininde F SPORT tasarımı Süet Koltuklar, direksiyon, vites topuzu üzere iç ayrıntılar dikkat çekiyor.

Güvenlik

Yeni RX, tüm modellerde standart olarak yer alan Lexus Safety System + her zamandakinden daha kapsamlı güvenlik ve şoför asistanlarıyla donatıldı. Yeni faal güvenlik ve şoför asistan sistemlerine sahip RX, kaza riskini azaltarak hem araç içerisindekileri hem de araç dışındakileri koruyor.

RX’in Çarpışma Önleyici Sistemi (PCS) daha geniş bir algılama aralığı elde etmek için bir radar ve kamera kombinasyonunu kullanıyor. Böylelikle RX bir kavşakta sola yahut sağa dönerken, karşıdan gelen araçları yahut karşıdan karşıya geçen yayaları algılayarak kazayı önleyebiliyor. Reaksiyon müddeti daha süratli hale getirilen sistem, Faal Dayanak ile çalışan Acil Direksiyon Yönlendirme Takviyesi (ESA) sayesinde birdenbire bir nesneden kaçtığınızda, aracın istikrarını korumak ve şeridinde kalmasına yardımcı olmak için yönlendirme/fren dayanağı sağlıyor.

Çarpışma Önleyici Sistem, düşük süratlerde hareket ederken gaz pedalının ani ve istenmeyen kullanımını algılayabiliyor ve potansiyel olarak tehlikeli hızlanmanın önüne geçebiliyor. Kör Nokta Monitörü (BSM) ve otomatik frenli Art Çapraz Trafik İhtar Sistemi (RCTA), inançlı geçişlere ve hareket yapmaya yardımcı oluyor. Genişletilmiş güvenlik paketinin bir kesimi olan Ön Çapraz Trafik İhtar özelliği (FCTA) ise, zayıf görüş açısına sahip kavşaklarda her iki taraftan yaklaşan araçlar konusunda sürücüyü uyarabiliyor. Kör Nokta Monitörü ve İnançlı Çıkış Asistanı (SEA), RX’in e-Latch elektronik kapı açma sistemi için birlikte çalışarak, kapıların kazara geriden gelen araçların/bisikletlerin önüne açılarak yaşanan kazaları önlüyor.

RX tüm seyahatlerde eksiksiz dayanak sağlıyor

Lexus, bilhassa uzun seyahatlerde yaşanan meselelerin önüne geçmek ismine Şoför Monitörü’nü geliştirdi. Yeni Şoför Monitörü, şoförün durumunu daima olarak denetim etmek için direksiyon üzerine yerleştirilmiş kamera kullanıyor. Böylelikle şoförün konsantrasyonunu kaybedip kaybetmediğini tespit ediyor. Dünyada bir birinci olarak monitör, arabanın faal güvenlik sistemlerine bağlı olarak çalışıyor. Şoför ikazlara karşılık vermezse hızlanmayı azaltıyor ve aracı denetimli olarak durduruyor.

Proaktif Sürüş Asistanı (PDA), kent içinde daha düşük süratlerde sürerken devreye giriyor. Karşıdan karşıya geçmek üzere olan yahut yolun kenarında yürüyen yayaları, dar yerlerden geçerken öbür arabaları ve bisiklet kullanıcıları üzere tehlikeleri tespit etmek için RX’in ön kamerasını kullanıyor. Uzun otoyol sürüşlerinde, Dinamik Radarlı Sürat Sabitleyici (DRCC) öndeki araçla inançlı takip arasını koruyarak gerektiğinde RX’i yavaşlatıyor yahut durdurabiliyor. Artık sesli komutlara cevap verebilen sistem, akıcı bir halde virajı dönmek için dönemece yaklaşırken suratını otomatik olarak ayarlıyor.

Sistem birebir vakitte çok şeritli bir yolda, sollama yapılırken karşıdan gelen araçla yaşanacak bir kazayı önlemek için suratı ayarlayabiliyor. Şerit Takip Asistanı (LKA) ve Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDA), aracın kendi şeridinin ortasında kalmasına yardımcı olurken, Trafik İşareti Algılama Sistemi (RSA), şoförün önündeki çoklu bilgi ekranına yolda algıladığı tabelaları yansıtıyor. Dinamik Radarlı Sürat Sabitleyici, sürat limitinde değişiklik olduğunda aracın suratını otomatik olarak basitçe ayarlayabiliyor. Bununla birlikte RX, versiyona nazaran sunulan Adaptif Uzun Huzmeli Far Sistemi (AHS) yahut Otomatik Uzun Farları (AHB) sayesinde kısa ve uzun huzme ortasında otomatik geçiş yaparak gece sürüşlerini daha inançlı hale getiriyor.

Yazı: Başkan Canözer & Fotoğraflar: Savaş Yılmaz

Mekan: Urla-Alaçatı / İzmir

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.