Yıllarca kalp rahatsızlığıyla mücadele etti, şimdi doktor olmak istiyor
  • Haber Yeli
  • Sağlık
  • Yıllarca kalp rahatsızlığıyla mücadele etti, şimdi doktor olmak istiyor

Yıllarca kalp rahatsızlığıyla mücadele etti, şimdi doktor olmak istiyor

ABONE OL
11/03/2023 10:00
Yıllarca kalp rahatsızlığıyla mücadele etti, şimdi doktor olmak istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllarca kalp rahatsızlığıyla gayret etti, artık tabip olmak istiyor

Kalp hastaydı artık tabip olmak istiyor: “İnsanların sıhhatini düzeltmek üzere hoş bir şey yok”

İSTANBUL – Küçük yaşlardan itibaren sıklıkla kalp çarpıntısı, yorgunluk üzere problemler yaşayan sonrasında kalp yetmezliği geliştiği öğrenilen 19 yaşındaki İbrahim Atakan Akkuş’a üç boyutlu haritalama tekniğiyle tedavi uygulandı. Üniversite imtihanına hazırlanan ve hekim olmak istediğini söyleyen Akkuş, “Problemlerim çocukluktan geliyordu, sonradan ilerlemeye başladı. Diğer hastanelere gitmiştim, bulamadılar. Koşuyolu’ndaki ameliyat sonrasında çarpıntılarım azaldı. Gayemde diş hekimliği var; inşallah kazanacağım, insanların sıhhatini düzeltmek üzere hoş bir şey yok” dedi.

Erzincan‘da yaşayan İbrahim Atakan Akkuş, küçük yaşlardan itibaren kalp çarpıntısı, yorgunluk üzere belirtileri nedeniyle badireler yaşadı. Edinilen bilgiye nazaran yıllar içerisinde birçok kere doktora giden gencin rahatsızlığı giderilemezken bugün 19 yaşına gelen Akkuş, Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde kalbinde ritim bozukluğu ve buna bağlı kalp yetmezliği olduğu tabir dilerek genç için çabucak süreçlere başlandı. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdülkadir Uslu ve takımı tarafından hastaya 3 boyutlu haritalamayla ablasyon tedavisi uygulanmasına karar verilerek operasyon gerçekleştirildi. Başarılı geçen operasyonun akabinde genç hasta, taburcu edildi. Üniversite imtihanına hazırlanan Akkuş, yaşadığı süreci anlatırken insanları sıhhat meselelerinden kurtarmanın çok manalı olduğunu, hekim olmak istediğini tabir etti. Doç. Dr. Abdülkadir Uslu ise Akkuş’a uygulanan tedaviye ait bilgiye vererek, kalp hastalıklarında erken teşhisin değerine dikkat çekti.

“Fonksiyonları yüzde 30’lardan yüzde 60 dediğimiz olağan seviyelere geldi”

Genç hastasına uygulanan tedaviye ait bilgi veren Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdülkadir Uslu, ” Erzincan‘dan gönderilen, daha evvel birkaç farklı merkeze başvurmuş bir hastamızdı. Bize gönderilme nedeni kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu olması. Hastaya 3 boyutlu haritalamayla atriyal fibrilasyon ablasyonu planladık. Ülkemizde büyük ve kıymetli merkezlerden birkaç adedinde yapılan bir süreç. Yaklaşık bir buçuk, iki saat civarında bir süreçte hastada öncelikle aritmisinin haritalanması, akabinde da uygun bölgelerin ablasyonuyla yaptığımız bir süreç. Çocukluk devrinde bu çarpıntıların küçük yaşına bağlı olduğunu tabir etmişler ve çok önemsenmemiş. Akabinde geçen 5 yıllık süreç sonrasında arkadaşlarıyla birlikte oynayamadığını, nefesinin çok çabuk daraldığını, ortaokul devirlerinde bile 1 saat kadar arkadaşları koşup oynarken kendisinin 10 dakika içerisinde tıkandığını söz ediyor. Süreç sonrası hastanın kalp işlevleri yüzde 30’lardan yüzde 60 dediğimiz olağan kalp işlevi seviyelerine geldi. Birkaç ay içerisinde de hastanın hiçbir formda şikayeti kalmadı. Biz bu süreci yapmasak hasta ne üzere bir süreç yaşayacaktı, kalp yetmezliği gelişmiş olan bir hasta. Süreç sonrası hastanın kalp işlevleri düzelmezse muhtemelen 5-10 sene içerisinde her ay bir hastaneye gitmek, en az 8-10 tane ilaç kullanmak zorunda kalacak, hayat kalitesi önemli manada düşecek ve tahminen de ömür müddeti olağan bir hayat mühletinden çok daha kısa olabilecekti. Şu an olağan 19 yaşında hiçbir kalp hastalığı olmayan bir şahısla tıpkı halde bir hayat kalitesi ve hayat sürmekte” formunda konuştu.

“Çarpıntı şikayetleriyle tekraren başvurmuş, tekraren holter takılmış”

Tedaviyle birlikte 19 yaşındaki İbrahim Atakan Akkuş’un değerli sorunlardan kurtulduğunu, kalp hastalıklarına yönelik erken teşhisin büyük ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Doç. Dr. Abdülkadir Uslu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Hastamızın sözüyle ilkokul çağlarında hissediyormuş lakin tespit edilememiş. Evet, bu aritmide hakikaten bu türlü olur. Biz aritmileri elektrokardiyografide net olarak görmedikçe hangi cins bir aritmi olduğunu, ne cins bir ablasyon tedavisi uygulamamız gerektiğini kestiremiyoruz. Çarpıntı şikayetleriyle tekraren başvurmuş, tekraren holter takılmış lakin tespit edilen bir şey olmadığı söylenmiş. Pulmoner venlerden kaynaklanan bu ekstra atımlar, yaş ilerledikçe daha devamlı dediğimiz aritmilere sebep olabilmekte. O vakte kalmadan yahut erken periyotta yakalanarak akciğerlerden gelen toplar damar kaynaklı bu çarpıntıların ablasyonu büyük ehemmiyet arz ediyor. Hastamız bu süreci kaçırmıştı ve kalp yetmezliği gelişmişti. Tekrar eski kalp işlevlerine kavuşmuş olması hepimizi keyifli etti. Çarpıntıyla başvuran birçok hastada öncelikle bunun ruhsal olduğunun düşünüldüğünü görüyoruz. Holterlerde bir şey tespit edilemediği vakit bu hastada olduğu üzere ‘Aritminiz yok’ formunda sözler görüyoruz. İki sefer elektriksel şok uygulanmış fakat başarılı bir sonuç elde edilememiş. Çok şükür, hastamız şu an pek güzel. Bu hastamızın olağan bir bireyden hiçbir farkı yok, bizim için en kıymetli şey; hem uzun müddetli ömür kalitesini bozan kalp yetmezliği üzere önemli bir rahatsızlıktan kurtulmuş olması hem de uzun müddet birçok ilaç kullanımından ve bu ilaçların gelişebilecek komplikasyonlarından kurtulmuş olması. Kalp yetmezliği gelişmeden bu tip devamlı çarpıntısı olan hastalarda kesinlikle erken teşhis çok büyük değer arz ediyor”

“İnsanların sıhhatini düzeltmek üzere hoş bir şey yok, gayemde diş hekimliği var”

Çocukluğundan bu yana yaşadığı sıhhat meselelerinin hayatını etkilediğini söz eden, Erzincan’da yaşayan ve üniversite imtihanına hazırlanan 19 yaşındaki İbrahim Atakan Akkuş, “Problemlerim çocukluktan geliyordu, sonradan ilerlemeye başladı. Ortaokul, lise, lisede daha çok ilerledi. Arkadaşlarım mesela koşabiliyorlar, hareket edebiliyor lakin ben onlar kadar rahat hareket edemiyordum. Anında yorgunluklar kendini gösteriyordu, ameliyat sonrasında çarpıntılarım azaldı. Artık arkadaşlarım üzere ben de istediğim üzere hareket edebiliyorum. Çocuğun hareket edememesi üzere bir kötülük, zorluk var, bu; insanın çocukluğunu yaşayamaması üzere bir şey. Son vakitlerde artık bunu yendiğimi düşünüyorum. Daha öncesinde diğer hastanelere gitmiştim, bilindik hastanelere de gittim, meseleleri bulamadılar, yaşım da küçüktü. Ailemde ırsi olarak kalp rahatsızlığı var. O vakitler ezayı çözememişlerdi en son artık buraya geldikten sonra Abdülkadir Hoca, meselemi çözdü. Artık amacımda diş hekimliği var, inşallah kazanacağım, insanların sıhhatini düzeltmek üzere hoş bir şey yok. Bir yandan da bu yüzden istiyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.