YSK seçim takvimini açıkladı! İkinci tura kalırsa ne zaman sandığa gidilecek?
  • Haber Yeli
  • Gündem
  • YSK seçim takvimini açıkladı! İkinci tura kalırsa ne zaman sandığa gidilecek?

YSK seçim takvimini açıkladı! İkinci tura kalırsa ne zaman sandığa gidilecek?

ABONE OL
11/03/2023 01:12
YSK seçim takvimini açıkladı! İkinci tura kalırsa ne zaman sandığa gidilecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek Seçim Kurulu‘nun (YSK), Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi’nin 14 Mayıs’ta yapılmasına, milletvekili adayı olmak isteyenlerin vazifelerinden çekilme tarihine yönelik kararları, Resmi Gazete’nin tekrarlanmış sayısında yayımlandı. Şuranın, oy verme gününün belirlenmesine ait kararında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM genel seçiminin ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine yönelik kararı hatırlatıldı.

İKİNCİ CİNSE KALIRSA 28 MAYIS’TA YİNE SEÇİM VAR

YSK’nin kararında, Anayasa’nın, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun ilgili hususlarına yer verilerek, birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi tarihinin 14 Mayıs Pazar günü, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci oylamaya kalması durumunda bu seçimin tarihinin 28 Mayıs Pazar günü olarak belirlenmesine hükmedildiği aktarıldı.

ADAY OLUP VAZİFEDEN AYRILMASI GEREKENLER

SON TARİH 16 MART PERŞEMBE

Ayrıca subayların ve astsubayların, siyasi partilerin vilayet ve ilçe idare şurası lider ve üyelerinin, belediye meclisi üyelerinin, vilayet genel meclisi üyelerinin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüslerin yahut iştiraklerin idare ve kontrol şuralarında misyon alanların 16 Mart Perşembe günü saat 17.00’ye kadar vazifelerinden ayrılmaları gerektiği kaydedildi. Ayrıyeten kararda, kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların da emeklilik dilekçelerini tıpkı tarihte sunabilecekleri belirtildi.

Kaynak: AA / Aktüel

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.